Wrocław

Wrocław leży w Pradolinie Wrocławskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Wrocław, który bywa zwany Wenecją Północy, jest jednym ze starszych miast polskich.

We wczesnym średniowieczu Wrocław leżał na terytorium plemienia Ślężan. W X wieku wszedł w skład tworzącego się państwa polskiego, a w 1000 roku stał się siedzibą biskupstwa. Prawa miejskie Wrocław otrzymał w 1242 roku.

Dzisiejszy Wrocław to centrum gospodarczo-usługowe południowo-zachodniej Polski. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, poligraficzny, maszynowy i ciężki. We Wrocławiu funkcjonuje kilkanaście wyższych uczelni. W mieście nie brakuje licznych galerii sztuki i muzeów. Co rok odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, głównie festiwali, zarówno teatralnych, jak i muzycznych.

Ponadto Wrocław może się poszczycić przepiękną architekturą, pomimo ogromnych zniszczeń wojennych. Warto zobaczyć tu gotycki ratusz na rynku, gotyckie kościoły takie jak: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, bazylikę św. Elżbiety, czy też katedrę Kościoła Polskokatolickiego św. Magdaleny. Ponadto warto zwrócić uwagę na zespół barokowych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego i neogotycki budynek dworca Głównego. Niekwestionowaną atrakcją jest także, położona w Parku Szczytnickim, wystawienniczo-widowiskowo-sportowa Hala Stulecia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We Wrocławiu w najmniej oczekiwanych miejscach można spotkać krasnale, których cały czas przybywa.