Lądek Zdrój

Miasto częściowo leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Pierwsze wzmianki o działaniu leczniczym tutejszych wód pochodzą z 1242 roku. Natomiast pierwsze zakłady balneologiczne powstały tu pod koniec XV wieku. Rozkwit miasta związany był z doprowadzeniem tu kolei w 1897 roku. Prócz walorów uzdrowiskowych Lądek Zdrój może się poszczycić ciekawą architekturą, są to renesansowe i barokowe kamienice, ratusz z 1889 roku w stylu neorenesansowym czy barokowy kościół Najświętszej Marii Panny, a także neobarokowy zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”.

Polanica Zdrój

Polanica Zdrój jest to miejscowość uzdrowiskowa znana już na początku XIX wieku. Miejscowe szczawy wodorowęglanowo-wapienne z niewielką ilością radonu pomagają w leczeniu chorób układu trawiennego i krążenia. Polanica ściąga wielu turystów, nie tylko ze względów zdrowotnych, lecz również wypoczynkowych. Odbywają się tu między innymi: Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Artura Rubinsteina i Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój położone są między Górami Bystrzyckimi, Stołowymi i Orlickimi. Prawa miejskie otrzymał na prawach niemieckich w 1346 roku. Źródła lecznicze są tu od dawna znane, gdyż już w XV wieku były wzmianki o „Zimnym Zdroju”. Tutejsze alkaliczne i żelaziste szczawy pomagają w leczeniu dolegliwości układu trawiennego i górnych dróg oddechowych. Najcenniejszym budynkiem w Dusznikach Zdroju jest barokowy murowano-drewniany młyn papierniczy z 1605 roku, w którym obecnie mieści się Muzeum Papiernictwa. W Dworku Chopina, stojącym w parku zdrojowym, od 1946 roku odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój położona jest na Pogórzu Orlickim. Prawa miejskie Kudowa otrzymała dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku. Zdrowotne właściwości wód w Kudowie odkryto już w XVI wieku. W 1636 roku powstały pierwsze zakłady kąpielowe. Budowa kolei w 1905 roku przyczyniła się do wzrostu popularności uzdrowiska i jego rozbudowy. Miasto po dziś dzień zachowało swój staroświecki charakter. W Kudowie największą imprezą jest Festiwal Moniuszkowski, który odbywa się w lipcu.

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój leży w Górach Izerskich. Pierwsze wzmianki o osadzie i dobroczynnym działaniu wód w górnym biegu rzeki Kwisy pochodzą z XII wieku, z ówczesnych legend. Jednak dopiero na początku XVII wieku zbadano wody i uznano za lecznicze. Miejscowość rozwinęła się dzięki leczniczym właściwościom wód, a pierwsze uzdrowisko powstało tu już w 1768 roku, kiedy to wybudowano dom mieszkalny z czternastoma pokojami, nieopodal ocembrowanego i zadaszonego wówczas źródła.