Lądek Zdrój

Miasto częściowo leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Pierwsze wzmianki o działaniu leczniczym tutejszych wód pochodzą z 1242 roku. Natomiast pierwsze zakłady balneologiczne powstały tu pod koniec XV wieku. Rozkwit miasta związany był z doprowadzeniem tu kolei w 1897 roku. Prócz walorów uzdrowiskowych Lądek Zdrój może się poszczycić ciekawą architekturą, są to renesansowe i barokowe kamienice, ratusz z 1889 roku w stylu neorenesansowym czy barokowy kościół Najświętszej Marii Panny, a także neobarokowy zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”.

Polanica Zdrój

Polanica Zdrój jest to miejscowość uzdrowiskowa znana już na początku XIX wieku. Miejscowe szczawy wodorowęglanowo-wapienne z niewielką ilością radonu pomagają w leczeniu chorób układu trawiennego i krążenia. Polanica ściąga wielu turystów, nie tylko ze względów zdrowotnych, lecz również wypoczynkowych. Odbywają się tu między innymi: Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Artura Rubinsteina i Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój położone są między Górami Bystrzyckimi, Stołowymi i Orlickimi. Prawa miejskie otrzymał na prawach niemieckich w 1346 roku. Źródła lecznicze są tu od dawna znane, gdyż już w XV wieku były wzmianki o „Zimnym Zdroju”. Tutejsze alkaliczne i żelaziste szczawy pomagają w leczeniu dolegliwości układu trawiennego i górnych dróg oddechowych. Najcenniejszym budynkiem w Dusznikach Zdroju jest barokowy murowano-drewniany młyn papierniczy z 1605 roku, w którym obecnie mieści się Muzeum Papiernictwa. W Dworku Chopina, stojącym w parku zdrojowym, od 1946 roku odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój położona jest na Pogórzu Orlickim. Prawa miejskie Kudowa otrzymała dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku. Zdrowotne właściwości wód w Kudowie odkryto już w XVI wieku. W 1636 roku powstały pierwsze zakłady kąpielowe. Budowa kolei w 1905 roku przyczyniła się do wzrostu popularności uzdrowiska i jego rozbudowy. Miasto po dziś dzień zachowało swój staroświecki charakter. W Kudowie największą imprezą jest Festiwal Moniuszkowski, który odbywa się w lipcu.

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój leży w Górach Izerskich. Pierwsze wzmianki o osadzie i dobroczynnym działaniu wód w górnym biegu rzeki Kwisy pochodzą z XII wieku, z ówczesnych legend. Jednak dopiero na początku XVII wieku zbadano wody i uznano za lecznicze. Miejscowość rozwinęła się dzięki leczniczym właściwościom wód, a pierwsze uzdrowisko powstało tu już w 1768 roku, kiedy to wybudowano dom mieszkalny z czternastoma pokojami, nieopodal ocembrowanego i zadaszonego wówczas źródła.

Wrocław

Wrocław leży w Pradolinie Wrocławskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Wrocław, który bywa zwany Wenecją Północy, jest jednym ze starszych miast polskich.

We wczesnym średniowieczu Wrocław leżał na terytorium plemienia Ślężan. W X wieku wszedł w skład tworzącego się państwa polskiego, a w 1000 roku stał się siedzibą biskupstwa. Prawa miejskie Wrocław otrzymał w 1242 roku.

Dzisiejszy Wrocław to centrum gospodarczo-usługowe południowo-zachodniej Polski. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, poligraficzny, maszynowy i ciężki. We Wrocławiu funkcjonuje kilkanaście wyższych uczelni. W mieście nie brakuje licznych galerii sztuki i muzeów. Co rok odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, głównie festiwali, zarówno teatralnych, jak i muzycznych.

Ponadto Wrocław może się poszczycić przepiękną architekturą, pomimo ogromnych zniszczeń wojennych. Warto zobaczyć tu gotycki ratusz na rynku, gotyckie kościoły takie jak: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, bazylikę św. Elżbiety, czy też katedrę Kościoła Polskokatolickiego św. Magdaleny. Ponadto warto zwrócić uwagę na zespół barokowych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego i neogotycki budynek dworca Głównego. Niekwestionowaną atrakcją jest także, położona w Parku Szczytnickim, wystawienniczo-widowiskowo-sportowa Hala Stulecia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We Wrocławiu w najmniej oczekiwanych miejscach można spotkać krasnale, których cały czas przybywa.

Kłodzko

Pierwsze wzmianki w kronikach o Kłodzku znaleźć można z 981 roku. W XVIII wieku Prusacy zajmując Śląsk wznieśli tu potężną warownię. Na miejscu piastowskiego zamku wyrósł system fortyfikacji, którego mury sięgają nawet do 12 metrów grubości. Najcenniejszym zabytkiem Kłodzka jest późnogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiony przez rycerski zakon joannitów. Do naszych czasów dotrwał także zbudowany w latach 1281 – 1390 gotycki most na Młynówce, który później został ozdobiony późnobarokowymi posągami.

Wałbrzych

Wałbrzych leży w dolinie Pełcznicy, wśród lesistych Gór Wałbrzyskich. W przeszłości istniała tu wczesnośredniowieczna osada słowiańska, a potem gród obronny. Już w XVI wieku zaczęto wydobywać tu węgiel kamienny. W XVIII wieku w okolicach Wałbrzycha istniało już 15 niedużych kopalni, które 100 lat później stały się ośrodkami wydobywczymi. Jest tu również wiele zakładów przemysłowych. Miasto, pomimo pięknego położenia, w wyniku szkodliwego działania przemysłu, znalazło się w strefie zagrożenia ekologicznego. Wałbrzych może się pochwalić wieloma zabytkami, m.in. zabytkową zabudową rynku, ratuszem, gmachem sądu, budynkiem Prokuratury Okręgowej, XVIII i XIX-wiecznymi kościołami, a także licznymi zabytkami architektury górniczej. Na przedmieściach Wałbrzycha znajduje się przepiękny zamek Książ, wzniesiony przez Piastów Śląskich. Na obrzeżach miasta usytuowane są także dwie dzielnice uzdrowiskowe – Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój.

Strzegom

Strzegom to miasto usytuowane około 30 kilometrów na północ od Wałbrzycha. Miasto słynie z kamieniołomów, gdzie wydobywa się przede wszystkim bazalt i granit. Podobno już w czasach rzymskich istniała w tym miejscu osada handlowa. W okresie słowiańskim na tych terenach powstał pierwszy gród, później założyli tutaj swoją komandorię jezuici. Po zakonnikach pozostał ogromny gotycki kościół zbudowany z miejscowego bazaltu i granitu.

Jelenia Góra

W miejscu dawnej osady obronnej w latach 1108 – 1111, Bolesław Krzywousty wzniósł zamek. Jelenia Góra słynęła niegdyś z produkcji cienkich tkanin, które eksportowano nawet do Afryki i Ameryki. Natomiast od końca XV wieku odbywały się tutaj największe na Śląsku targi płótna. Dziś miasto jest jednocześnie ośrodkiem przemysłowym i punktem wyjściowym tras turystycznych wiodących w Karkonosze. Rozwinął się tu przemysł chemiczny, farmaceutyczny, optyczny i włókienniczy. W granicach miasta znajduje się popularne uzdrowisko Cieplice Śląskie Zdrój, znane z gorących fluorkowo-krzemiennych źródeł.

Następna strona »